بافت و تکمیل انواع پارچه ها فرآیند پیچیده ای است که نیازمند مهارت، تخصص و توجه به جزئیات است. از الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم گرفته تا مواد مصنوعی مانند پلی استر و نایلون، هر نوع پارچه برای دستیابی به نتایج مطلوب به رویکرد منحصر به فردی نیاز دارد. در تهران، شرکت‌های بسیاری وجود دارند که در زمینه خدمات بافتنی و تکمیلی تخصص دارند و طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای مشاغل و افراد مختلف ارائه می‌دهند. این که آیا شما به پارچه های سفارشی برای پوشاک، منسوجات خانگی یا کاربردهای صنعتی نیاز دارید، گزینه های زیادی برای رفع نیازهای شما وجود دارد.

ایران با دارا بودن هشتمین ظرفیت تولید مواد مصنوعی در جهان، پتانسیل تولید زیادی برای پارچه های مصنوعی بر پایه 100% پلی استر و ترکیبات پلی استر با پنبه، ویسکوز، نایلون، پلی آمید، پشم، کتان ویا چند ترکیب از اینها دارد. پارچه ها از نظر جنس و فرآیند بافت به انواع مختلفی تقسیم می شوند. شما می توانید با توجه به صنعت گسترده و رنگارنگ نساجی ایران به بهترین تولید کنندگان انواع پارچه در ایران دسترسی داشته باشید. بدون شک تولیدکنندگان پارچه تقریباً بیشترین سهم را در تولید صنعتی ایران دارند و از بخش تولید پوشاک به خوبی حمایت می کنند، همچنین صنعت نساجی خانگی در ایران یکی از بزرگترین بخش ها در جهان است. در حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران بر اثر تغییراتی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمد به دشت‌ها روی آوردند و زندگی تازه‌ای را آغاز کردند و در تمدن آن‌ها نسبت به دوران‌های پیشین پیشرفت بیشتری دیده شد. قدیمی‌ترین مردم دشت‌نشین، مردم محل سیلک نزدیک کاشان بودند که آثار زندگی ایشان را در آن‌جا به دست آورده‌اند. ….. در همین محل مقداری دوک‌های سنگی و گِلین به دست آورده‌اند تصور می‌رود که مردم آن زمان با صنعت نساجی آشنایی داشته‌اند. در سال های گذشته تولید پارچه در ایران خود را با آخرین استانداردها و فناوری های روز دنیا به روز کرده و بخش بزرگی از ماشین آلات و زیرساخت ها را برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه و رقابت با صادرکنندگان قوی پارچه در جهان مانند چین، هند و پاکستان نوسازی کرده است.

به دنبال خدمات بافت و تکمیل انواع پارچه در تهران با کیفیت بالا هستید؟ جلوترش رو نگاه نکن! تیم مجرب ما متشکل از متخصصان ما به ارائه خدمات درجه یک که نیازهای شما را برآورده می کند و فراتر از انتظارات شما است، اختصاص داده شده است. چه برای کسب و کار یا استفاده شخصی خود به پارچه های سفارشی نیاز داشته باشید، ما شما را تحت پوشش قرار می دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع امروز با ما تماس بگیرید!

تولید پارچه در ایران

یکی از مزیت های دیگر ایران در دهه اول، طرح های قوی و قدرتمند و نقوش سنتی ادغام شده با نیازهای بازار و تکنولوژی مدرن بود. بسیاری از طراحان جوان و با تجربه در زمینه تولید پارچه در ایران مشغول به کار هستند. ایران این پتانسیل را دارد که تقریباً هر نوع پارچه ای را برای استفاده در لباس های آماده، منسوجات خانگی، پارچه اثاثه یا لوازم داخلی و سایر کاربردهای فنی (به ویژه پارچه های پنبه ای طبیعی) تولید کند.

بیشتر تولید پارچه در ایران از کارخانه پنبه تهیه می شود. صنعت پارچه های پنبه ای از دو بخش تشکیل شده است. یکی از آنها شرکت های بزرگ است. امکانات تولید یکپارچه عمودی در تمام مراحل از تولید الیاف تا پارچه. کارگاه های فرآوری، ریسندگی و بافندگی، رنگرزی، چاپ و تکمیل. اینها امکانات تولید محصولات آماده مانند پوشاک یا منسوجات خانگی هستند. دیگری متشکل از شرکت هایی است که ادغام نشده اند، عمدتاً شرکت های کوچک و متوسط. این شرکت‌ها شاخه‌های زیربخش حیاتی ایران را تشکیل می‌دهند.

بافت و تکمیل انواع پارچه
بافت و تکمیل انواع پارچه در تهران کارخانه آپادانا

تعریف فرآیند نساجی

مواد شیمیایی در تمام بخش های فرآوری نساجی وجود دارد. این بخش شما را در مراحل تولید – از الیاف تا پوشاک کامل – راهنمایی می کند و ایده ای از نوع مواد شیمیایی مورد استفاده را به شما می دهد. فرآیند نساجی به مجموعه مراحل درگیر در تولید منسوجات اشاره دارد که شامل تبدیل الیاف طبیعی و مصنوعی به نخ، بافت یا بافندگی نخ به پارچه، و تکمیل پارچه به محصولات نهایی مانند لباس، خانه منسوجات و منسوجات صنعتی. فرآیند نساجی همچنین می تواند شامل رنگرزی، چاپ و سایر اقدامات برای بهبود ظاهر و عملکرد پارچه باشد.

فرآیند نساجی بسته به نوع الیاف مورد استفاده، محصول نهایی مورد نظر و روش تولید می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم به روش های متفاوتی نسبت به الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون نیاز دارند. فرآیند نساجی همچنین می تواند شامل مراحل مختلفی از کنترل کیفیت باشد تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی استانداردهای لازم را برآورده می کند.
به طور کلی، فرآیند نساجی یک فرآیند پیچیده و چند مرحله ای است که شامل مراحل مختلف تولید، از الیاف تا محصول نهایی است. صنعت مهمی است که نقش بسزایی در اقتصاد جهانی دارد و طیف وسیعی از محصولات را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

فرآیند تولید پارچه

تولید الیاف

این اولین مرحله در فرآیند تولید پارچه است که در آن الیاف طبیعی یا مصنوعی تولید می شود. الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم از گیاهان یا حیوانات به دست می آیند، در حالی که الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون از مواد شیمیایی تولید می شوند. تمام منسوجات از الیافی تشکیل شده اند که به روش های مختلف چیده شده اند تا استحکام، دوام، ظاهر و بافت مورد نظر را ایجاد کنند. الیاف می توانند منشأ بی شماری داشته باشند، اما می توانند به چهار دسته اصلی دسته بندی شوند.

الیاف طبیعی به استثنای ابریشم، طول الیاف نسبتا کوتاهی دارند که بر حسب سانتی متر اندازه گیری می شود. از طرف دیگر، الیاف ابریشم و دست ساز دارای طول الیاف (رشته) بسیار طولانی هستند که از صدها متر تا کیلومتر طول می‌کشد.

الیاف گیاهی از مواد سلولزی تشکیل شده است که معمولاً از پنبه، کتان، کنف یا بامبو به دست می‌آید، اما کم و بیش از هر گیاهی با سلولز قابل استخراج می‌توان استفاده کرد. پنبه متداول‌ترین الیاف گیاهی مورد استفاده است و کشت پنبه به شدت نیازمند منابع است، با ورودی‌های بالای آب، آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و کودها، اگر به صورت ارگانیک یا تحت شرایط پایدار خاص کشت نشود، ردپای سمی زیادی در جایی که رشد می‌کند، باقی می‌گذارد.

الیاف مصنوعی از مونومرهایی به دست می‌آیند که از مواد اولیه نفت‌های فسیلی به دست می‌آیند که متعاقباً به الیاف مختلف پلیمریزه می‌شوند. با توجه به تمام مونومرهای ممکن که می توان از مواد اولیه مصنوعی ساخت، ترکیبات ممکن بی پایان هستند. با این حال رایج ترین الیاف مصنوعی پلی استر است و پس از آن پلی آمید، پلی اکریلیک و آرامید قرار دارند. بسته به مونومر مورد استفاده برای تولید الیاف، تعداد بی پایانی از مواد شیمیایی ممکن است در این فرآیند استفاده شود. برای برخی از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، رنگرزی را می توان از قبل در زمان تولید الیاف انجام داد.

الیاف حیوانی از پروتئین تشکیل شده است. پشم و ابریشم متداول‌ترین الیاف مورد استفاده از این گروه هستند، اما پشم می‌تواند از تعدادی حیوانات مختلف باشد. به منظور رشد سریع‌تر حیوانات و تولید محصول بیشتر پشم، از آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها برای پیشگیری از بیماری استفاده می‌شود. غوطه ور کردن یک روش معمول برای کنترل انگل ها در پرورش گوسفند است که از فسفات های آلی و همچنین پیرتروئید مصنوعی استفاده می کند. پس از قیچی شدن الیاف پشم، در طی فرآیند شستشو و شستشو با مواد شیمیایی درمان می شوند.

تولید نخ

در این مرحله الیاف به صورت نخ ریسیده می شوند که می توان از روش های مختلفی مانند ریسندگی حلقه ای، ریسندگی با انتهای باز و ریسندگی با جت بادی انجام داد. هنگامی که الیاف برداشت یا تولید شد، مرحله بعدی چرخاندن الیاف به صورت نخ است. به راحتی می توان باور کرد که در این مرحله که یک مرحله مکانیکی است، از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. اما به منظور افزایش استحکام الیاف، افزایش چسبندگی الیاف و کاهش اصطکاک در طول فرآیند ریسندگی، روغن های ریسندگی اضافه می شود.

تولید پارچه

نخ ها سپس بافته می شوند یا به پارچه تبدیل می شوند که این کار را می توان با روش های مختلفی مانند ساده بافی، پارچه جناغی بافی و بافندگی انجام داد. هسته اصلی تولید پارچه، تولید پارچه است. پارچه‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی ایجاد کرد که رایج‌ترین آن‌ها بافت، بافندگی یا از طریق تولید پارچه‌های نبافته است. برای جلوگیری از شکستن نخ در طی این فرآیندها، تقویت نخ و کاهش اصطکاک مهم است. بنابراین مواد شیمیایی و روان کننده های اندازه گیری اضافه می شوند.

پیش تصفیه

این مرحله شامل آماده سازی پارچه برای رنگرزی یا چاپ با حذف هر گونه ناخالصی یا عوامل اندازه گیری است. فرآیندهای پیش تصفیه را می توان با الیاف، نخ یا پارچه انجام داد. این امکان پردازش بعدی مواد را فراهم می کند، که باید برای پذیرش رنگ ها و مواد شیمیایی کاربردی آماده شود. این کار در یک فرآیند چند مرحله ای انجام می شود. اینکه پارچه دقیقاً کدام مراحل را طی می کند به نوع یا ترکیب الیاف و نحوه برخورد با آن بستگی دارد. در برخی موارد، پارچه‌های پیش‌فرآوری‌شده برای رنگرزی بعدی لباس تولید می‌شوند.

متداول ترین مراحل مربوط به مواد شیمیایی برای پارچه عبارتند از:

  • شستشو، تمیز کردن عمومی پارچه به دنبال مراحل و درمان های قبلی.
  • مواد شوینده، حلال ها
  • آنزیم ها
  • تمیز کردن موم های چرب و چربی ها را از الیاف طبیعی، دانه پنبه و پوسته پاک می کند.
  • سفید کننده ها سفید کننده باعث می شود الیاف سلولزی متورم شوند و قوی تر، براق تر و ظرفیت بیشتری برای پذیرش رنگ شوند. با این کار می توان میزان رنگ مورد نیاز را کاهش داد.
رنگرزی و چاپ پارچه
رنگرزی و چاپ و تکمیل انواع پارچه در تهران

رنگرزی یا چاپ

سپس پارچه با رنگ ها یا نقش های مورد نظر رنگ یا چاپ می شود. در هنگام رنگرزی و چاپ از مواد شیمیایی خطرناک و مواد رنگزا استفاده می شود. رنگ‌هایی که برای رنگرزی استفاده می‌شوند، می‌توانند برای چاپ نیز استفاده شوند، اما پس از آن باید همان مراحل تثبیت و شستشو را طی کنند که پس از فرآیند رنگرزی انجام می‌شود. رایج ترین روش برای چاپ پارچه در عرض کامل استفاده از چاپ رنگدانه است که در آن رنگدانه ها با استفاده از رزین پلیمری یا بایندر به یک سطح می چسبند. هیچ فرآیند شستشو مورد نیاز نیست. برای چاپ لباس، چاپ پلاستیزول بسیار رایج است. خمیر مبتنی بر پی وی سی اغلب حاوی مواد شیمیایی خطرناکی مانند فتالات است، اما جایگزین هایی نیز بر پایه آکریلات یا پلی اورتان وجود دارد.

هنگام پردازش منسوجات، رنگرزی می تواند در چندین مرحله انجام شود. این کار را می توان هنگام ریسندگی الیاف مصنوعی یا مصنوعی، به صورت الیاف طبیعی یا احیا شده و به شکل نخ یا پارچه انجام داد. رنگرزی لباس نیز رایج است.

تکمیل

این مرحله شامل درمان های مختلفی برای بهبود ظاهر و عملکرد پارچه است، مانند سفید کردن، مرسریزاسیون و پوشش. این مرحله از فرآیند همه چیز در مورد افزودن ویژگی های فنی خاص یا جذابیت زیبایی شناختی به پارچه تمام شده است. بسته به خواص مورد نظر، مانند تاخیر در شعله، افزایش مقاومت در برابر آب، تصفیه ضد باکتریایی، پوشش های محافظ یا درمان های مد خاص، طیف متنوعی از مواد شیمیایی استفاده می شود. چند نمونه در زیر آورده شده است.

کنترل کیفیت

در طول کل فرآیند، مراحل مختلفی از کنترل کیفیت اجرا می شود تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی استانداردهای لازم را برآورده می کند.

تولید، حمل و نقل، فروش و خرده فروشی

هنگامی که پارچه رنگ و خواص دلخواه را داشته باشد، از آن به محصولات نهایی مانند ژاکت، شلوار جین، کفش یا سایر موارد خاص مانند فرش، مبلمان یا صندلی ماشین تبدیل می شود. این مرحله شامل فرآیندهایی مانند برش، دوخت و اضافه کردن دکمه و زیپ است. در برخی موارد رنگرزی و چاپ لباس های تمام شده، با پارچه فقط از قبل کار شده، در این مرحله اتفاق می افتد. در رنگرزی پوشاک از مواد رنگزا و شیمیایی زیادی استفاده می شود. بعضی اوقات مواد رنگی با ماندگاری شستشوی بسیار بد انتخاب می شوند تا ظاهری فرسوده به لباس مد روز ببخشند. برای چاپ لباس، چاپ پلاستیزول (PVC) بسیار متداول است، اما انواع دیگری برای مثال بر اساس اکریلات یا پلی اورتان موجود است.

دریافت خدمات بافت و تکمیل پارچه در تهران

امکانات پیشرفته ما با آخرین تکنولوژی و ماشین آلات مجهز شده است که به ما امکان می دهد حتی پیچیده ترین پروژه های بافندگی و تکمیل را به راحتی انجام دهیم. ما به توجه خود به جزئیات و تعهد به کیفیت افتخار می کنیم و اطمینان می دهیم که هر پارچه ای که تولید می کنیم با بالاترین استانداردهای عالی مطابقت دارد.
در شرکت ما درک می کنیم که هر مشتری نیازها و ترجیحات منحصر به فردی دارد. به همین دلیل است که ما طیف گسترده ای از گزینه های بافندگی و تکمیل را ارائه می دهیم، از جمله انواع مختلف بافت، رنگ، نقش و پوشش. تیم کارشناسان ما برای درک نیازهای خاص شما و ارائه راه حل های شخصی که مشخصات دقیق شما را برآورده می کند، از نزدیک با شما همکاری خواهند کرد.
چه به دنبال دسته کوچکی از پارچه های سفارشی باشید و چه به دنبال تولید در مقیاس بزرگ باشید، ما تخصص و منابع لازم را برای انجام درست کار داریم. با زمان‌های سریع، قیمت‌های رقابتی و خدمات استثنایی به مشتریان، ما مطمئن هستیم که از نتایج راضی خواهید بود.
پس چرا صبر کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات بافت و تکمیل انواع پارچه در تهران، همین امروز با ما تماس بگیرید. ما مشتاقانه منتظر همکاری با شما هستیم و به شما کمک می کنیم تا دیدگاه خود را زنده کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *